Kiedy i jak czyścić kostkę brukową?

szklany budynek z dołu
Jak wybrać firmę do mycia okien na wysokości?
16 października 2018
kostka brukowa
Jak zadbać o kostkę brukową przed przymrozkami? 
2 listopada 2018

Decyzja o montażu kostki brukowej na podjeździe czy ogrodzie zazwyczaj wiąże się z zapewnieniem o solidności i trwałości. Utwardzony podjazd to komfort użytkowania przez wiele lat. Wiele osób zleca montaż kostki brukowej, a po latach użytkowania zaczyna narzekać na pogorszenie jej stanu. Zaniechanie procesów czyszczenia skutecznie osłabia strukturę i prowadzi do nieestetycznego wyglądu — o czym najczęściej zapominamy. Kiedy i jak czyścić kostkę brukową, by zachowała swoje walory? W artykule przedstawimy kilka przydatnych wskazówek.

Błoto, kurz i białe plamy to nie wszystko

Kostka brukowa montowana jest na parkingach, podjazdach, ścieżkach, w parkach i wokół budynków. Ma uniwersalne zastosowanie, a producenci oferują wiele możliwości kolorystycznych. W zależności od miejsca montażu narażona jest na wiele ubrudzeń. Wspomniane białe plamy są naturalnym procesem reakcji betonu, ale to nie jedyne zanieczyszczenia. Nawet jeśli dbamy o pielęgnacje, to siłą rzeczy nie jesteśmy w stanie uchronić kostki przed kurzem, który w kontakcie z wodą pozostawia charakterystyczny nalot. Im więcej zalegających zabrudzeń, tym większa szansa na pojawienie się glonów i grzybów. Dodatkowo nierzadko pojawiają się plamy od oleju, smaru, farb czy soków pochodzących od roślin. Trudne do usunięcia zabrudzenia szpecą wygląd kostki brukowej, a odkładanie działań pielęgnacyjnych działa na niekorzyść.

Czyszczenie samodzielne czy profesjonalne?

Najlepszym sposobem na czyszczenie kostki brukowej jest myjka pod wysokim ciśnieniem. W trudnych przypadkach wymagane jest zastosowanie dedykowanych detergentów. Zadanie wydaje się banalnie proste i z pewnością nie jest niewykonalne z domowym sprzętem, ale w wielu przypadkach kończy się brakiem satysfakcji lub pogorszeniem stanu kostki.

Czym wyróżnia się profesjonalne czyszczenie kostki brukowej?

  • odpowiedni sprzęt
  • profesjonalne detergenty
  • wiedza
  • doświadczenie

Wskazane obszary mogą wydać się dość banalne, jednakże wbrew pozorom tworzywo, z którego wykonana jest kostka brukowa, nie jest niezniszczalne. Źle dobrany strumień wody lub za silne detergenty mogą prowadzić do uszkodzenia struktury, a tym samym stan kostki brukowej diametralnie się pogorszy. Fachowcy znają się na rzeczy, więc o pomyłce nie ma mowy.

Pamiętaj o impregnacji kostki brukowej

Oprócz dziań związanych z czyszczeniem kostki brukowej specjaliści zajmą się również impregnowaniem kostki, tak by spowolnić procesy zanieczyszczeń i głębokiego wnikania ubrudzeń w strukturę betonu. Warstwa zabezpieczająca jest konieczna do zachowania wysokiej jakości kostki brukowej. Działanie skutecznie poprawia estetykę, ale i żywotność.