Mycie okien metodą skandynawską – na czym polega?

sprzątanie poznań
Sprzątanie galerii handlowych – jak wygląda?
22 lutego 2019
prace na wysokości poznań
Prace na wysokości – kiedy nie wolno ich wykonywać?
20 marca 2019

Mycie okien metodą skandynawską polega na użyciu tradycyjnych środków do mycia, jakimi są myjka i woda z odpowiednim detergentem w sytuacji, w której brak dostępu do okien z wewnątrz budynku i praca musi być wykonywana przy pomocy technik linowych. Firmy oferujące tego rodzaju usługę zatrudniają pracowników obeznanych z alpinistycznymi technikami przemysłowymi i posiadających w związku z tym odpowiednią wiedzę i umiejętności do mycia okien ta metodą w sposób bezpieczny.

Akcesoria używane w myciu okien metodą skandynawską

Podstawowym narzędziem są różnego rodzaju myjki wykonane najczęściej z różnego rodzaju pianek i odpowiednich materiałów syntetycznych. Często używa się myjek teleskopowych,które pozwalają pracownikowi na sięgnięcie w trudno dostępne miejsca. Mycie okien w ten sposób wykonywane jest komplementarnie, co znaczy, że jednocześnie czyszczone są framugi, spojenia, czy jakiekolwiek inne elementy.

Do ich czyszczenia używane są specjalistyczne narzędzia, które pozwalają na usunięcie zabrudzeń z każdego zagłębienia i każdego rodzaju powierzchni. Do mycia używa się wody z dodatkiem profesjonalnych, przeznaczonych doczyszczenia różnych powierzchni detergentów. Dostawcy specjalistycznych środków myjących uzupełniają je również substancjami o właściwościach nabłyszczających i zapobiegających osiadaniu brudu.

Sprzęt zabezpieczający

Oprócz środków, których używa się do mycia, podczas mycia okien metodą skandynawską używa się również oprzyrządowania, którego celem jest umożliwienie pracownikom dotarcia do mytych powierzchni i zabezpieczenie ich przed potencjalnym wypadkiem. Używany jest do tego sprzęt alpinistyczny, odpowiednio dostosowany do wykonywania prac na wysokości.

Podstawowym zabezpieczeniem jest uprząż robocza, która jest rodzajem uprzęży wspinaczkowej, w której konstrukcji jednak najistotniejsze są wytrzymałość, wygoda i możliwości zabezpieczenia używanego podczas pracy sprzętu. Oprócz tego używane są statyczne liny wspinaczkowe, oraz oprzyrządowanie zjazdowe i zabezpieczające. Przepisy prawa, które odnoszą się do wszelkich prac wykonywanych na wysokości wymagają, aby podczas wykonywania tego rodzaju pracy pracownicy byli wyposażeni w odpowiednią odzież ochronną i kaski.

Wymogi pracy przy myciu okien metodą skandynawską

Ze względu na swój charakter, praca przy myciu okien metodą skandynawską jest klasyfikowana przez Prawo Pracy jako praca na wysokości, a zatem praca w warunkach szczególnie niebezpiecznych. W związku tym istnieje prawny obowiązek zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, które zwiększają bezpieczeństwo wykonujących ją osób. Pracodawca jest ustawowo zobowiązany do dostarczenia pracownikom odpowiedniego, dostępnego sprzętu i zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, a pracownicy powinni posiadać odpowiednie uprawnienia i wiedzę, oraz wykorzystywać ją w praktyce. Jeżeli jakiekolwiek z tych warunków nie są spełnione – praca tego rodzaju nie może być wykonywana.

Możliwości zawodowe w myciu okien metodą skandynawską

Mycie okien tą metodą, podobnie jak wszystkie inne rodzaje prac na wysokości, jest dość intratnym zajęciem. Osoby wykonujący ten zawód muszą posiadać odpowiednią licencję, co wiąże się z koniecznością ukończenia wymagającego i kosztownego kursu. Powinni również przejść odpowiednie badania lekarskie, które potwierdzają ich zdolność do wykonywania pracy tego rodzaju. W związku z tym zapotrzebowanie rynku pracy na pracowników jest wciąż duże, a osoby dysponujące odpowiednimi kwalifikacjami są cenionymi pracownikami.

Kiedy korzystać z usług wyspecjalizowanych firm?

Zastosowanie skandynawskiej metody mycia okien jest konieczne zawsze kiedy nie można uzyskać do nich dostęp ani z poziomu gruntu, ani z wnętrza budynku. Należy zaznaczyć, że zgodnie z prawem każda praca wykonywana na wysokości powyżej jednego metra jest pracą wysokościową i wymaga od wykonujących ją pracowników posiadania odpowiednich uprawnień.