Na jakie zanieczyszczenia są narażone magazyny?

pokój
Sprzątanie domu jesienią – od czego zacząć?
24 października 2019
sprzątanie po imprezie firmowej
Sprzątanie firmy po imprezie firmowej – krok po kroku
25 listopada 2019

Pomieszczenia magazynowe są zwykle ogromne, bo tylko te można wykorzystać do składowania różnych rzeczy. To oznacza, że i sprzątania jest w nich znacznie więcej. Pytanie tylko – z jakimi zanieczyszczeniami będzie trzeba uporać się w tego rodzaju budynkach? Jak się okazuje, wymieniać można długo. Jednak dziś sprzątanie powierzchni magazynowych nie musi sprawiać kłopotu. Jak to możliwe? O tym poniżej.

Jakie zanieczyszczenia najczęściej gromadzą się w magazynach?

Zanieczyszczenia widoczne w halach magazynowych właściwie niczym nie odbiegają od zanieczyszczeń, jakie pojawiają się w domu, biurze lub w innych pomieszczeniach. Tak więc wymienić tu można:

  • kurz
  • piach i inne nieczystości wnoszone na butach pracujących tam ludzi
  • odpady po opakowaniach oraz inne śmieci
  • zapachy unoszące się w powietrzu
  • plamy po rozlaniu farb oraz innych cieczy

Od czego zależą zanieczyszczenia w pomieszczeniach magazynowych?

Pomieszczenia magazynowe tak jak i inne, narażone są na liczne zanieczyszczenia. Chodzi tu o samo zanieczyszczenie powietrza, jak i zauważalne gołym okiem śmieci, które wymagają całkowitego usunięcia. Od czego one zależą? Jak się okazuje, od wielu czynników.

Wentylacja

Zanieczyszczenia w halach magazynowych zależą między innymi od koncepcji przepływu powietrza, a także od rodzaju, rozmieszczenia i wielkości obciążeń cieplnych. Uzależnione są też od rodzaju i samego rozmieszczenia wylotów powietrza. Warto mieć na uwadze to, że zanieczyszczenia, które utrzymują się na poziomie 100% przy wentylacji mieszanej, można zredukować poniżej 10%, wykorzystując alternatywne schematy przepływu powietrza. Właściwa wentylacja jest szczególnie ważna w halach magazynowych, w których pracują ludzie.

Rodzaj wykonywanych w magazynie prac

Wiele zależy również od tego, jakie konkretnie prace są wykonywane w magazynie. Czasem składuje się w nim palety z załadunkiem, niekiedy załadunek ten przepakowuje i ponownie układa na paletach. W tym drugim przypadku nie trudno o rozmaite zanieczyszczenia, jak wspomniane wcześniej śmieci – odpadki po opakowaniach.

Rodzaj przechowywanych towarów

Worki z cementem, wapnem i innymi proszkami nierzadko, mimo iż są zamknięte, potrafią nieźle nabrudzić. Gdyby tak dobrze się zastanowić, można byłoby zapewne wymienić wiele innych towarów, które chociażby tylko w wyniku ich przenoszenia z miejsce na miejsce, potrafią zanieczyścić otoczenie.

Podsumowanie

Zanieczyszczenia gromadzące się w magazynach mogą być łatwe do usunięcia lub przeciwnie. Wszystko właściwie zależy od tego, o jakim zanieczyszczeniu mowa. W każdym razie pomieszczenia magazynowe też wymagają regularnego sprzątania. Nie chodzi tu tylko o komfort pracy pracowników, ale również o warunki przechowywania towarów. W magazynach przecież przechowuje się zarówno towary przemysłowe, chemiczne, jak i spożywcze. Utrzymanie czystości na wysokim poziomie pomoże uniknąć zagnieżdżenia się gryzoni i innych problemów.

Sprzątanie magazynów dla właścicieli i pracowników może nie być prostym zadaniem. Czasem pewne zanieczyszczenia trzeba usunąć przy użyciu specjalistycznego sprzętu lub specjalnych środków czyszczących, takich, jakimi dysponują firmy sprzątające. Warto więc zastanowić się nad skorzystaniem z ich usług. Najlepszą opcją w tym przypadku będzie regularne zlecanie tego rodzaju prac. Firma ma nie tylko sprzęt i środki, ale też odpowiednią liczbę ludzi.

Jeżeli jesteś właśnie na etapie poszukiwań takiej ekipy, zapraszamy do nas. Zajmiemy się wszystkim fachowo i kompleksowo.