Sprzątanie domu jesienią – od czego zacząć?

sprzątanie w biurze
Sprzątanie biura to nie tylko odkurzanie – etapy porządkowania biurowców
8 października 2019
hala magazynowa
Na jakie zanieczyszczenia są narażone magazyny?
13 listopada 2019

Jesienne porządki nie muszą różnić się od tych, które przeprowadza się w okresie wiosny, lata czy zimy. Jednak są czynności, które lepiej zrobić przed zimą, a jesień jest wciąż dobrą na to porą. Zabierając się za sprzątanie domu w tym czasie, dobrze jest uwzględnić konkretne prace, dzięki którym w poszczególnych pomieszczeniach zapanuje oczekiwany porządek i przyjemna atmosfera.

O czym nie wolno zapomnieć podczas jesiennych porządków?

Są czynności, o których nie powinno się zapominać podczas jesiennych porządków, gdyż jest to już właściwie „ostatni dzwonek” na ich wykonanie. W okresie zimy wykonuje się je z wielkim trudem. O jakich czynnościach mowa? O tym poniżej.

Mycie okien

Tuż przed zimą warto umyć okna, gdyż w mroźne dni nie jest to już takie łatwe z uwagi na niską temperaturę na zewnątrz. Płyn przeznaczony do mycia okien po prostu zamarza. A przecież nawet w okresie zimy chętnie przez nie wyglądamy, więc byłoby dobrze dokładnie umyć wszystkie okna w domu.

Trzepanie i pranie dywanów

Zimą trudno jest również czyścić dywany, dlatego warto i o tym pomyśleć już na jesieni. To ostatni moment, kiedy można wytrzepać dywan i go wyprać. Jeżeli nie będzie padać, na pewno szybko wyschnie i w czasie zimy stworzy w mieszkaniu przytulny, ciepły klimat.

Pranie mebli tapicerowanych

Przed zimą warto pomyśleć o wypraniu mebli tapicerowanych – puf, foteli, kanap itd. Wówczas można jeszcze otworzyć okna w mieszkaniu, co zazwyczaj wspomaga szybsze suszenie tapicerki. A czyste meble zimą, jak i zresztą przez cały rok, gwarantują przyjemne ich użytkowanie.

Pozostałe czynności bez problemu wykonasz niezależnie od pory roku

Pozostałe czynności, jakie zazwyczaj wykonuje się w domu w ramach porządków, można wykonać właściwie każdą porą roku, zarówno wiosną, latem, zimą, jak i właśnie jesienią. Do prac tych należy zaliczyć:

  • odkurzanie
  • mycie podłóg
  • czyszczenie umywalki, brodzika, wanny, zlewu itd.
  • wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy, w tym śmieci

Każdą czynność związaną z porządkami warto wykonać w okresie jesieni, a zacząć najlepiej od mycia okien, prania dywanów i mebli tapicerowanych. Chodzi o to, by skorzystać jeszcze z nie najgorszej pogody, kiedy nie pada, a temperatura nie jest zbyt niska. Później można już spokojnie zabrać się za pozostałe czynności, których wcale nie jest mało. Nawet przy regularnym sprzątaniu zawsze znajdzie się coś do uporządkowania.

Odświeżanie ścian – malowanie

W okresie jesieni, czyli tuż przed zimą warto pomyśleć o odświeżeniu ścian. Co prawda nie jest to typową czynnością porządkową, ale gdyby się uprzeć, można byłoby zaliczyć ją do tej właśnie kategorii. Pozbycie się śladów po palcach, które najczęściej widoczne są w okolicy kontaktów i włączników światła, nada ścianom zupełnie innego, atrakcyjnego wyglądu. Wówczas wystarczy jeszcze tylko zadbać o okna, dywany, zetrzeć kurz itd., aby w ten prosty sposób zapanować nad porządkiem w swoim domu i tym samym stworzyć przyjemny klimat na nadchodzący czas.

Podsumowanie

Czynności porządkowych, które należałoby wykonać jesienią, jest właściwie wiele. Za niektóre warto zabrać się jak najszybciej, w pierwszej kolejności. Inne można wykonać później. W każdym razie jest co robić. Jeżeli ktoś nie ma na to czasu, ma możliwość skorzystania z usług firm sprzątających. Takie usługi oferuje też nasza firma. Wszystkich, którzy nie mogą zająć się szeregiem trudnych i czasochłonnych prac porządkowych w swoich domach, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Na Twoje życzenie posprzątamy Ci mieszkanie.