Plan higieny dla firm sprzątających – na czym polega i w czym pomaga?

trampki i odkurzacz
Wiosenne porządki, czyli jak dobrze posprzątać swoje mieszkanie po zimie?
28 marca 2019
utrzymanie czystości Poznań
Jak ułatwić sobie sprzątanie domu? Poznaj najlepsze triki!
15 kwietnia 2019

Każda firma sprzątająca prowadzi plany higieny. Ułatwia to sprzątanie, bo pracownicy wiedzą dokładnie, co i kiedy mają zrobić. Dzięki temu nie ma szans na pominięcie jakiegokolwiek punktu, który mógłby być newralgiczny dla czystości budynku.

Na czym polega plan higieny?

Plan higieny może przybierać różne formy – może być wykonany w formie tabeli albo czytelnej grafiki. Zawsze musi zawierać informację o tym:

  • co należy posprzątać;
  • jakiś środków i narzędzi użyć;
  • ile czasu powinno to zająć;
  • częstotliwość wykonywania zadania
  • osoba odpowiedzialna za sprzątanie.

Taki plan ułatwia dostosowanie się firmy sprzątającej do wymogów zleceniodawcy oraz obowiązujących przepisów sanitarnych. Z tego powodu, z planów korzystają nie tylko początkujące, ale też te bardzo doświadczone. Każdy plan tego typu wygląda profesjonalnie oraz pozwala na rzetelne wycenienie zadania. Podnosi to zaufanie zleceniodawcy względem firmy sprzątającej.

W czym pomaga plan higieny?

Posiadanie dobrego planu higieny jest konieczne, by firma sprzątająca mogła działać szybko i efektywnie. Plan pomaga zminimalizować koszty własne, uprościć procedury i wykonać je szybciej. Oznacza to, że firma sprzątająca pracuje taniej i wydajniej. Wiedząc, ile czasu zajmą poszczególne czynności – łatwiej jest oszacować potrzebny czas oraz koszt zadania. To najlepszy sposób również na to, by ciąć koszty. Plan higieny powinien być stale weryfikowany i ulepszany.

Lepsza organizacja

Dobrze opracowany plan higieny usprawnia organizację pracy firmy, która zajmuje się sprzątaniem. Pozwala na oszacowanie, co trzeba wziąć ze sobą oraz ile osób będzie potrzebnych do pracy. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie czasu, bez marnowania go na poszukiwanie właściwych środków oraz narzędzi. To najlepszy sposób by wycenić pracę.

Co trzeba wiedzieć by stworzyć plan higieny?

Stworzenie dobrego planu higieny nie jest takie proste. Prowadząc działalność gospodarczą – fabrykę, szpital, restaurację, czy jakikolwiek inny biznes, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim obowiązujące przepisy sanitarne. Niezbędna jest też wiedza z zakresu materiałoznawstwa. Koniecznie trzeba wiedzieć, czy pomiędzy stosowanymi środkami chemicznymi, a czyszczonymi powierzchniami, nie zachodzą żadne reakcje chemiczne. Używane środki muszą być skuteczne, ale łagodne. Nie mogą w żaden sposób uszkodzić powierzchni, np. powodować zmatowienia szkła.

Warto też mieć szeroką wiedzę na temat środków chemicznych. Dobrze jest wiedzieć, jakie środki są dostępne na rynku. Warto zauważyć, że najlepsze są profesjonalne preparaty do sprzątania. Są wydajne i w przeliczeniu tańsze niż domowe środki do czyszczenia. Równocześnie należy podkreślić, że bardzo ważne jest stosowanie ich w stężeniu zalecanym przez producenta. Niższe stężenia nie będą wystarczająco skuteczne, stosując wyższe – marnujemy płyny oraz ryzykujemy uszkodzenia powierzchni, a nawet poparzenie skóry. Informacja o zalecanym stężeniu, powinna zostać uwzględniona w planie higieny.

Jedno zadanie – jeden plan?

Wcale nie! Każda firma sprzątająca może mieć inny plan higieny dla zlecenia, które polega na tym samym zadaniu. Każdy specjalista korzysta z własnego doświadczenia i wiedzy. Kieruje się więc innymi argumentami, by stworzyć jak najwydajniejszy plan. Międzyczasie plan może się zmieniać i ewoluować, np. gdy pojawi się nowe narzędzie lub rewolucyjny środek do czyszczenia. Wszystko po to, by sprzątać taniej, szybciej i bardziej efektywnie… a ostatecznie stać się firmą bardziej konkurencyjną i utrzymać się na rynku.