Wiosenne porządki, czyli jak dobrze posprzątać swoje mieszkanie po zimie?

prace na wysokości poznań
Prace na wysokości – kiedy nie wolno ich wykonywać?
20 marca 2019
zespół firmy sprzątającej
Plan higieny dla firm sprzątających – na czym polega i w czym pomaga?
9 kwietnia 2019

Zima to okres, po którym w mieszkaniach szczególnie potrzebne są gruntowne porządki, mimo iż na pierwszy rzut oka może to nie być tak widoczne. Ma to związek przede wszystkim z większą różnicą między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz domu, a także z trwającym sezonem grzewczym i zwiększoną wilgotnością. Czasami posprzątanie mieszkania po sezonie zimowym to kwestia zaledwie dnia czy dwóch solidnych porządków – czasami jednak może być konieczne wynajęcie specjalistów.

Co się dzieje w mieszkaniu podczas zimy?

W zimie, ze względu na niskie temperatury i ogrzewanie w mieszkaniach powstaje bardzo duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz. W związku z tym zewnętrzne ściany i miejsca gdzie izolacja jest nieco gorsza (na przykład w pobliżu okien) skrapla się para wodna. Prowadzi to do trwałego zawilgocenia ścian i różnych niedostępnych kątów, jak szpary pomiędzy deskami podłogi, szczeliny pomiędzy podłogą, a ścianami, czy przestrzenie za kaloryferami i pod parapetami. Wilgoć z kolei sprzyja rozwojowi różnego rodzaju szkodliwych grzybów.

Oprócz tego, stałe ogrzewanie powoduje powstawanie większej niż poza sezonem grzewczym ilości kurzu, w którym oprócz grzybów rozwijają się też roztocza. Zarówno jedne, jak i drugie mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka, a wiosenne porządki powinny mieć na celu przede wszystkim ich usunięcie. Z wielu względów nie zawsze to jest jednak łatwe, więc czasami może być konieczne poproszenie o pomoc specjalisty. Rozwiązaniem może być firma sprzątająca, która wszelkich śladów grzybów i roztoczy pozbędzie się profesjonalnie i skutecznie.

W jaki sposób grzyby i roztocza wpływają na zdrowie człowieka?

Rozwijające się w wilgotnych miejscach grzyby wydzielają do powietrza mykotoksyny, które należą do najbardziej szkodliwych dla człowieka substancji. Ich duże nagromadzenie wpływa zarówno niezwykle szkodliwie na wątrobę, jak i płuca i układ nerwowy. Roztocza żyjące w kurzu są najczęstszą przyczyną alergii. Dotyczy to zarówno alergii na kurz, jak i uczulenia na sierść zwierząt. Ponadto znajdujące się w powietrzu szkodliwe substancje i organizmy wpływają bardzo negatywnie na cały układ oddechowy, co w konsekwencji może być przyczyną rozwinięcia się astmy.

Dlaczego grzyby tak trudno usunąć?

Grzyby bytujące na powierzchni ścian wytwarzają zarodniki, które bardzo łatwo rozprzestrzeniają się w całym domu. Wpływają one również na uszkodzenie struktury ściany, która o wiele bardziej chłonie wilgoć, zapewniając im lepsze warunki do życia i wnikania coraz głębiej. Jeżeli więc problemu nie rozwiąże się szybko – po paru sezonach może nie być już tak łatwo i konieczne może być skucie całego tynku i zastosowanie mocnych chemikaliów.

Zarodniki grzybów, które przenoszone są w powietrzu i kolonizują inne, przyjazne dla nich miejsca są bardzo odporne na działanie niekorzystnych czynników, co czyni je praktycznie niemożliwymi do usunięcia przy zastosowaniu domowych metod. Istnieje wiele środków, które wykazują skuteczność w walce z kolonizującymi ściany grzybami, ale są one wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia i ich stosowanie musi być przeprowadzone z użyciem specjalnych zabezpieczeń.

Korzyści z wynajęcia firmy sprzątającej

Jeżeli stwierdzi się w ścianach domu obecność szkodliwych grzybów należy się ich jak najszybciej pozbyć. Wymaga to użycia substancji, które są dla człowieka bardzo toksyczne, więc mieszkańcy powinni opuścić dom na kilka dni. Stosowanie tych środków jest również potencjalnie niebezpieczne dla osób sprzątających, dlatego stosują one profesjonalne zabezpieczenia, jak również dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Doświadczenie to pomaga również sprawnie zlokalizować każde miejsce gdzie w domu mogą kryć się niechciani goście w postaci szkodliwych grzybów, co pozwala usunąć zagrożenie w całym domu.