Praca na wysokości

Jako profesjonalna firma sprzątająca z Poznania specjalizujemy się również w wykonywaniu prac wysokościowych, które wymagają czyszczenia powierzchni trudno dostępnych, np. mycia okien w wysokich biurowcach, udrażniania rynien czy też mycie elewacji. Prace na wysokości wykonujemy za pomocą specjalistycznego sprzętu w postaci rusztowań, podnośników itp. Nasi wysoko wykwalifikowani pracownicy posiadają nie tylko odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego typu prac, ale także dysponują specjalistycznym sprzętem ułatwiającym pracę. Dzięki temu wszelkie prace wysokościowe wykonywane są na najwyższym poziomie, czyli fachowo, precyzyjnie i terminowo.

W co się zaliczają prace na wysokości?

Prace na wysokości składają się z prac na rusztowaniach, kominach, drabinach lub konstrukcjach budowlanych – czyli w miejscach i podwyższeniach, których wysokość wynosi co najmniej 1 m nad poziomem terenu lub podłoża. Co ciekawe, tego typu prace nie mogą być tak nazwane w momencie, kiedy powierzchnia jest wokół osłonięta pełnymi ścianami o minimalnej wysokości 1,5 m, oknami oszklonymi bądź jest wyposażona w konstrukcje lub urządzenia, które chronią pracownika przed upadkiem z danej wysokości.

Jakie są uprawnienia?

Prace wysokościowe nie może wykonywać każdy. Aby mieć uprawnienia do tego typu prac pracownik musi posiadać aktualne orzeczenie lekarskie mówiące, że nie ma żadnych przeciwwskazań do takich prac. Orzeczenie to zdobywa się przechodząc badania wysokościowe, które powinno zawierać zapisek o pracach wykonywanych powyżej (lub poniżej) 3 m.

Wymagają one również odbycia szkolenia z zakresu BHP i instruktaż stanowiskowy, który zapoznaje pracownika z charakterystykami i specyfikami wynikającymi z prac na wysokości, w tym też z ich zagrożeniami. Oprócz tego muszą być wyposażenia w niezbędne środki ochrony indywidualnej (i umieć z nich korzystać), a także zapoznać się z oceną ryzyka zawodowego. Osoba wykonująca taką pracę musi też ukończyć pełnoletność. Zapewniamy, że każdy z naszych pracowników posiada owe uprawnienia i ma skończone 18 lat. Skontaktuj się z nami w celu omówienia szczegółów współpracy - działamy na terenie Poznania i okolic.

Środki ochrony indywidualnej

Prace na wysokości należą do czynności, które są szczególnie niebezpieczne. Upadek z dużej wysokości może się skończyć trwałym uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią. Dlatego każdy pracownik jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej, mające na celu chronić go podczas codziennej pracy. Stosuje się je m.in. podczas prac na rusztowaniach, przy rozbiórce obiektów budowlanych, pracach montażowych i instalacyjnych, pracach na masztach, w szybach i kanałach ściekowych. Zalicza się do nich hełm ochronny, uprzęże, punkty zakotwienia i podsystemy łącząco-amortyzujące.

Uprzęże (zwane inaczej szelkami bezpieczeństwa) na prace wysokościowe składają się z taśm i klamer regulacyjnych. Ważne jest, aby używać uprzęży wykonanych zgodnie z normą PN-EN-361 (wg zasad BHP), które określają wymagania na temat konstrukcji i badania szelek. Każde inne uprzęże, np. wspinaczkowe, jest zabronione. Posiadają one punkty, które służą do przypięcia specjalnego systemu amortyzującego (jeden na plecach, drugi w okolicach mostka).

Podsystemy łącząco-amortyzujące składają się z zatrzaśników, linków bezpieczeństwa, amortyzatorów, lin z urządzeniami samozaciskowymi i urządzeń samohamownych. Punkty zakotwienia służą do mocowania systemów łącząco-amortyzujących. Mają za zadanie zapewnić asekurację zarówno na miejscu pracy, jak w drodze do niej. Z tego też powodu one muszą być wyjątkowo wytrzymałe. Punkty zakotwienia dzieli się na klasy od A do E, z czego najczęściej korzysta się z klas A, B i C – D i E z racji, że służą do zakotwienia na powierzchniach poziomych, stosowane są niezwykle rzadko.

Prace na wysokości a mycie okien

W ramach prac na wysokości w Poznaniu i nie tylko, oferujemy m.in. profesjonalne mycie okien na wysokich budynkach, czyszczenie rynien i odśnieżanie dachów. Do tego typu usług stosowane są przeróżne techniki, które pozwalają uzyskać maksymalny poziom czystości. Jedną z popularniejszych z najbardziej skutecznych technik podczas mycia okien jest technika alpinistyczna. Jeszcze nie tak dawno stosowana ona była głównie do czyszczenia kominów w fabrykach. Dzisiaj ma zastosowanie w wielu dziedzinach, w które wliczają się prace wysokościowe. Opiera się ona na wykorzystaniu technik liniowych przy użyciu liny, kasków i uprzęży. Zgodnie ze swoją nazwą przypomina to wspinaczkę po górach.

Działania tego typu mogą być przeprowadzane praktycznie przez cały rok, ale i tak najczęściej wykonywane są w okresie wiosenno-letnim. Alpinistyczne mycie okien zalecane jest szklanym biurowcom i wielopiętrowym budynkom, które posiadają wiele okien. Taka technika jest wtedy najbardziej skuteczna.

Floor Clean Service z Poznania do usług!

Specjalizujemy się głównie w myciu okien, odśnieżaniu dachów oraz udrażnianiu rynien, ale w zakres naszych usług wchodzą także:

    • likwidacja zagrożeń,
    • systemy anty-ptak,
    • zbijanie odspojonych tynków,
    • malowanie i konserwacja,
  • mycie konstrukcji hal produkcyjnych,
  • mycie elewacji metodą wysokociśnieniowa.

Osoby zainteresowane ofertą zachęcamy do skontaktowania się z naszą firmą. Usługi świadczymy głównie na terenie Poznania. Zapraszamy do współpracy!