Naturalne sposoby mycia okien

prace na wysokości poznań
Praca na wysokościach – jakie są potrzebne do tego uprawnienia?
17 stycznia 2019
utrzymanie czystości poznań
Jak utrzymać porządek w biurze?
29 stycznia 2019

Mycie okien jest jednym z najmniej lubianych obowiązków domowych. Nie wspominając już o tym, jak energo- i czasochłonne jest mycie dużych okien w biurowcach. Sklepowe półki wręcz uginają się pod naporem różnego typu środków do mycia okien, co może i jest w pewnym stopniu ułatwieniem, ale także sposobem na zubożenie naszych portfeli.

Zamiast sięgać po drogie i napakowane chemią preparaty, warto najpierw wypróbować naturalnych sposobów na czyszczenie okien. Wbrew pozorom jest ich sporo i są skuteczne. Błyszczące okna i to bez nadwyrężania domowego budżetu są na wyciągniecie ręki praktycznie każdego. Jak zatem uzyskać pożądany efekt?

Patent na piękne okna

Bez wątpienia można sięgnąć po jakiś popularny płyn do mycia okien i po ścierkę, ale na samym przetarciu ich powierzchni się nie skończy. Dbanie o czystość okien raczej nie należy do czynności, które wykonujemy z chęcią. Tym bardziej, że bardzo szybko się one brudzą i czynność tą trzeba powtarzać wielokrotnie. Wystarczy, że popada, a nasze pięknie wypolerowane okna pokrywają się nieestetycznie wyglądającym osadem i stają się znowu brudne. Ich codzienne mycie oczywiście mija się z celem, chyba że ktoś bardzo się nudzi i ma nadwyżkę energii. Najczęściej jest jednak tak, że okna myjemy z okazji jakiegoś większego święta. Nawet cotygodniowe mycie potrafi mocno się dać we znaki, chociaż posiadanie czystych szyb bez smug jest bardzo mile widziane.

Stanie przy otwartym oknie podczas mrozu z pewnością nie motywuje nas do sięgnięcia po ściereczkę, ale latem znacznie łatwiej jest nam się przełamać. Niestety podczas gorących i słonecznych dni woda z płynem szybko wysycha, co niestety wiąże się z powstaniem znienawidzonych smug na szybach. Bardzo ważne jest zatem to, aby nie myć okien w pełnym słońca, ale poczekać do bardziej pochmurnego dnia czy też umyć je z samego rana lub wieczorem. Metod mycia okien jest naprawdę dużo. Znaczenie ma nie tylko to, czego użyjemy do nich umycia, ale również sama technika. Wbrew pozorom nie każdy jest w stanie umyć okna, aby otrzymać nieskazitelnie czyste i przezroczyste szyby wolne od jakiejkolwiek smugi.

W przypadku bardzo brudnych okien zaleca się najpierw odkurzyć szyby z nagromadzonego na ich powierzchni kurzu. Wystarczy w tym celu posłużyć się suchą szmatką. Bardzo ważną kwestią jest czyszczenie okien od góry szyby do dołu. Osuszać je natomiast należy w odwrotnym kierunku, czyli z dołu do góry. Na koniec umyte okna należy jak najszybciej osuszyć za pomocą czystej i suchej ściereczki z mikrofibry. Czynność tą należy wykonywać w kierunku pionowym, a następnie poziomym. W ten oto sposób możliwe będzie uniknięcie niepożądanych na szybach smug.

Do osuszenia okien można posłużyć się także gazetami. Zamiast zatem je wyrzucać, można zrobić z nich użytek. Mogłoby się wydawać, że gazeta zniszczy naszą ciężką pracę ze względu na farbę drukarską, ale w praktyce jest zupełnie inaczej. Właściwości farby drukarskiej zapobiegają powstawaniu smug i zacieków. Dodatkowo nada ona naszym szybom połysku, czyli uzyskamy oczekiwany efekt.

Jak myć okna tanio i skutecznie domowymi sposobami?

Najpopularniejszym sposobem na uzyskanie czystych okien jest sięgnięcie po płyn do mycia szyb i papierowe ręczniczki czy też gumowe ściągaczki do szyb. Niektórzy nawet inwestują w nowoczesne odkurzacze do okien. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie te akcesoria i środki czystości są w stanie wyczyścić idealnie nasze okna. Zamiast kupowania płynu do szyb można wykorzystać płynu do mycia naczyń. Wystarczy niewielka jego ilość rozpuszczona z ciepłą wodą. Najpierw wycieramy okna na mokro, a potem na sucho.

Jeśli cenimy sobie nader wszystko ekologiczne rozwiązania, to można umyć okna za pomocą ściereczki z mikrofibry i czystej wody. Jest to jak najbardziej możliwe ze względu na budowę ściereczki, która jest w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniami bez użycia jakichkolwiek detergentów. Jeszcze innym sposobem ekologicznym jest posłużenie się roztworem przygotowanym z soku cytrynowego i wody w proporcji 1:2. Mycie taką mieszanką zapewni nam nie tylko lśniące, ale także pachnące okna. Kto nie lubi naturalnego zapachu świeżej cytryny?

Następnym ekologicznym sposobem jest ocet. Na szklankę wody wystarczą nam dwie łyżeczki octu. Jeśli nie lubimy jego ostrego zapachu, to warto sięgnąć po ocet jabłkowy, który zresztą można zrobić nawet samodzielnie w swoim zaciszu domowym. Ponadto zapach octu szybko wietrzeje i już po kilkunastu minutach nie będzie po nim śladu, a okna będą dokładnie wyczyszczone.

Jeśli nagli nas czas i nie mamy większej ochoty na mycie, to można posłużyć się chusteczkami nawilżającymi. Na rynku nie brakuje chusteczek właśnie do mycia szyb, które pozwalają uzyskać czyste szyby w ekspresowym tempie. W ich przypadku wystarczy przetrzeć brudną powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia. Jak widać, sprzątanie okien może być banalnie proste i do tego ultra szybkie. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli nasze okna są średnio zabrudzone. W przypadku bardziej zabrudzonych znacznie lepiej jest jednak sięgnąć po mieszankę octową. Jeśli mamy gdzieś w zanadrzu płyn do spryskiwaczy, to także można użyć go do mycia okien. Poradzi sobie on z kurzem, śladami po insektach i brudem.

Mycie okien za pomocą octu w praktyce

Domowy płyn do mycia szyb okazuje się jednak najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy zrobić to w naturalny sposób. Można zrobić większą ilość płynu i wlać go do pojemnika ze spryskiwaczem, dzięki czemu zawsze będziemy mieć go pod ręką, gdy zajdzie potrzeba czy ochota na umycie okien. Oto przepisy na ekologiczne płyny do mycia szyb:

 

• 200 ml spirytusu salicylowego, 200 ml wody, dwie łyżeczki octu
• dwie szklanki wody, dwie szklanki octu i cztery łyżki soku cytrynowego
• Trzy szklanki wody i dwie łyżeczki boraksu.
• litr wody i filiżanka sody do prania
• woda z amoniakiem

 

Mycie octem najlepiej jest rozpocząć od ram okiennych, a następnie można przejść do dokładnego wyczyszczenia wszelkich zabrudzeń. W przypadku ram okiennych, na których znajdują się nieestetyczne plamy, warto sięgnąć po domową pastę przygotowaną z octu i sody oczyszczonej. Taką papką czyścimy ramy jeszcze przed umyciem szyb. Pierwszym krokiem jest przetarcie szyb ciepłą wodą w celu pozbycia się kurzu i brudu z ich powierzchni. Potem przechodzimy do spryskania okna mieszanką octową do mycia szyb za pomocą ściereczki niepozostawiającej włókien.

Można także posłużyć się ręcznikami papierowymi. Bardzo ważne jest to, aby szybko przecierać okna, zanim płyn wyschnie, co pozwoli uniknąć smug. Czynność tą powtarzamy, aż szyba będzie całkowicie czysta. Na koniec można przejść do wypolerowania szyb przy pomocy ściereczki z mikrofibry czy też innej ścierki niepozostawiającej włókien lub papierowymi ręcznikami.

Profesjonalna firma sprzątająca, która pozostawi nieskazitelnie czyste i lśniące okna

Nie zawsze mamy czas, siłę czy też nawet ochotę na regularne czyszczenie okien. Tym bardziej jeśli w naszym domu czeka na nas spora liczba dużych i brudnych okien. Na szczęście nie musimy tego robić samodzielnie ani nawet prosić o wykonanie tej czynności któregoś z domowników. Obecnie na rynku dostępnych jest cała masa najróżniejszych firm, które specjalizują się kompleksowym sprzątaniem całych mieszkań i biur, w tym myciem okien. Wystarczy podać adres i zakres usług, które mają zostać wykonane oraz wybrać dzień i godzinę sprzątania.

Profesjonalna ekipa sprzątająca wstawi się na czas oraz szybko i skutecznie upora się z nawet najbardziej brudnymi szybami. Do dyspozycji ma profesjonalny sprzęt i specjalistyczne środki czystości, co umożliwia im wykonanie zadania bezproblemowo i sprawnie. Jeśli marzy nam się powrót do nieskazitelnie czystego domu, którego okna z daleka będą wręcz razić swoją nieskazitelną czystością, to jak najbardziej warto skorzystać z usług firmy sprzątającej. W ten sposób zaoszczędzimy swój czas, a czas to przecież pieniądz. Zamiast zmagania się z brudnymi oknami, można oddać się własnym przyjemnościom i miło spędzić czas.