Co posprzątać przed urlopem?

sprzątanie w upale
Sprzątanie domu w upale – jak skutecznie to robić?
23 sierpnia 2019
posadzka kamienna
Środki do czyszczenia kostki brukowej
20 września 2019

Sprzątanie nigdy nie należy do przyjemności. Nic więc dziwnego, że na rynku co chwilę powstaje kolejna firma sprzątająca. Najwyraźniej coraz więcej osób woli zlecić te czynności komuś bardziej doświadczonemu, niż zajmować się tym samodzielnie. Urlop to czas, w którym można zapomnieć o codziennych problemach i obowiązkach, w tym oczywiście o sprzątaniu. Wcześniej jednak trzeba zrobić jeszcze kilka rzeczy, aby móc faktycznie w spokoju wyruszyć w podróż…

Urlop urlopem, ale… porządek w domu zostawić trzeba!

Wiadomo, że przed urlopem w myślach krąży tylko wypełniona po brzegi walizka i tysiące teorii… jak to właściwie będzie. Okres przed wyjazdem na dłużej to jednak czas, w którym trzeba też myśleć o mieszkaniu. Nie można tak po prostu spakować się i wyjść, pozostawiając wszystko, jak było dotychczas. W domu musi pozostać porządek, aby wracając po urlopie, móc odetchnąć ze spokojem i uniknąć prawdziwego powrotu do codzienności.

Co trzeba uporządkować przed wyjazdem

Okazuje się, że przed wyjazdem na urlop też będzie co robić. Warto jednak podejść do sprawy w ten sposób, że po powrocie nie będzie trzeba przez jakiś czas sprzątać, a już na pewno nie od razu. Czyste mieszkanie tuż po urlopie z pewnością sprawi ogromną przyjemność. Trzeba więc wykonać kilka czynności.

Usunąć resztki jedzenia i inne tego typu odpadki

Przed wyjazdem na pewno należy opróżnić kosz i usunąć z mieszkania wszelkie resztki jedzenia, owoce, warzywa, pieczywo itd. Po powrocie, szczególnie jeżeli urlop ma trwać np. minimum dwa tygodnie, wszystko to będzie już zepsute i z pewnością zanieczyści też powietrze w poszczególnych wnętrzach.

Wyprać używane ścierki i ręczniki

Ścierki używane do wycierania mokrych rąk, a także wylanych rozmaitych cieczy pozostawione gdzieś skręcone na stole w zamkniętym mieszkaniu z pewnością nie osuszą się tak, jak powinny. Będą wydzielały nieprzyjemny zapach unoszący się w całym mieszkaniu. Podobnie jest z mokrymi ręcznikami. Warto to wszystko jeszcze przed wyjazdem wyprać.

Umyć łazienkę

Warto przed urlopem uporządkować łazienkę. Umyć:

  • wannę
  • brodzik
  • umywalkę
  • sedes
  • podłogę

Wszystko to ma na celu nie tylko pozostawienie idealnie czystej łazienki, ale również uniknięcie konieczności intensywniejszego czyszczenia poszczególnych elementów w przyszłości. Łatwiej jest usunąć bieżące zabrudzenia, niż takie, które już zaschły i w pewien sposób się utwardziły. Warto też wyobrazić sobie, w jakim stanie będzie można po powrocie zastać sedes, po wcześniejszym długotrwałym użytkowaniu. Zapewne nie będzie pachniał świeżością. Dlatego wystarczy zastosować dobry płyn przed wyjściem z domu, aby i w tym przypadku usunąć zabrudzenia.

Warto zajrzeć też do lodówki

Porządkując mieszkanie przed wyjazdem dobrze jest również zajrzeć do lodówki. Wystarczy wyrzucić z niej produkty, które już są lub przeterminują się pod nieobecność. Należy usunąć wędliny, kiełbasy, warzywa i inne produkty spożywcze, które już po kilku dniach mogą się zepsuć.

Podsumowanie

Przed wyjazdem na urlop warto zrobić porządek w swoim mieszkaniu. Pozwoli to wrócić do przyjemnego wnętrza, w którym panuje czystość i świeżość. Jeżeli ktoś naprawdę nie ma głowy do samodzielnego sprzątania, zawsze może skorzystać z pomocy specjalistów i zatrudnić do tego firmę sprzątającą. Oczywiście można to zrobić także po powrocie, ale chyba przyjemniej będzie otworzyć drzwi do czystego mieszkania, prawda?