Sprzątanie domu w upale – jak skutecznie to robić?

czyszczenie posadzek
Na jakie zabrudzenia najbardziej narażone są posadzki kamienne?
13 sierpnia 2019
sprzątanie przed urlopem
Co posprzątać przed urlopem?
9 września 2019

Kiedy termometr wskazuje na temperaturę znacznie przekraczającą 30 stopni Celsjusza, co w Polsce zdarza się coraz częściej, nie marzymy o niczym innym, jak tylko o prysznicu, zimnej lemoniadzie i cieniu… Jak więc w takim upale poradzić sobie z obowiązkami typu sprzątanie, gotowanie i praca? Jeść trzeba, pracować również, jednak jeżeli chodzi o sprzątanie, niektórzy dają sobie z nim spokój. Na szczęście jest kilka wskazówek na to, jak uporać się i z tym zadaniem w gorące i słoneczne dni.

Prace porządkowe, które warto wykonać w okresie lata

Sprzątanie w okresie lata wygląda zupełnie inaczej niż zimą. Choć wiąże się z szeregiem ograniczeń, są czynności, które powinno się wykonywać właśnie w tym czasie. Mimo iż sprzątanie nie jest prostym zadaniem, a w dużych miastach sprząta się trudniej z uwagi na to, że tam temperatura powietrza wydaje się jeszcze wyższa, niż jest w rzeczywistości, są czynności, z którymi można sobie poradzić.

Jak myć okna w upalne dni?

Mycie okien to podstawowa czynność wykonywana w ramach sezonowego sprzątania. Czasem jest tak, że termin ich mycia wypada w okresie lata, kiedy za oknem temperatura osiąga wysoką granicę. Trzeba wówczas pamiętać, że mycie okien w takich warunkach jest bardzo trudne. Wystarczy spryskać okno środkiem czyszczącym, by ten po chwili całkowicie wysechł. To często prowadzi do rozmazywania się go wraz z zanieczyszczeniami, a co za tym idzie, do brzydkich smug. Dlatego rada jest następująca. Jeżeli trzeba umyć okno w upalny dzień, lepiej wstać wcześnie i zrobić to z rana lub odwrotnie – wieczorem. Najważniejsze jest to, aby temperatura powietrza nie była zbyt wysoka, a na okno w tym czasie nie padało słońce.

Będąc już przy myciu okien, warto wyprać firany. To sprawi, że w otoczeniu pojawi się przyjemny zapach, a zwiewne tkaniny będą lśniły czystością.

Upalne dni to dobry czas na pranie dywanów

Kiedy za oknem świeci słońce i wysoka temperatura powietrza utrzymuje się przez kilka dni, warto pomyśleć o wypraniu dywanów. Nie będzie trzeba zastanawiać się, gdzie je powiesić, aby wyschły. Można to zrobić na trzepaku. Nim minie kilka godzin, w niektórych przypadkach kilkanaście, dywany będą już całkowicie suche. Pytanie tylko – jak prać, skoro jest tak gorąco? Przecież ten dywan trzeba szorować, i to intensywnie… Najprościej byłoby posłużyć się myjką ciśnieniową albo odkurzaczem piorącym. Zadanie byłoby łatwiejsze i krótkotrwałe. W niektórych przypadkach pozostaje po prostu prać rano lub wieczorem.

Mycie podłóg i ścieranie kurzu – czystość i nawilżenie

W upalne dni na zewnątrz zwykle bardzo się kurzy, a kurz ten z łatwością przedostaje się przez otwarte okna. Osiada nie tylko na meblach, ale przede wszystkim na podłodze. Warto w okresie gorącego lata zadbać o regularne mycie podłóg i ścieranie kurzu z pozostałych powierzchni. Z jednej strony pozwoli to usunąć zabrudzenia, a z drugiej zaś nawilżyć powietrze w mieszkaniu. Zabierając się za podłogi i meble, trzeba posłużyć się dobrej jakości środkiem, który będzie dokładnie usuwał kurz i inne zanieczyszczenia. Przydadzą się też profesjonalne ścierki.

Sprzątanie tylko z dobrymi środkami czyszczącymi

Kiedy upał utrzymuje się przez dłuższy czas, wszelkie zabrudzenia, nawet te najmniejsze i bez względu na to, gdzie konkretnie się znajdują, intensywnie zasychają. Przez to trudno jest je wyczyścić. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko zastosować wysokiej jakości środki czyszczące, które wykazują się silnym działaniem.

Niestety nie do wszystkich dobrych produktów każdy ma dostęp. Tymi przeważnie dysponują wyłącznie firmy sprzątające. Jednak przy większym wysiłku i zaangażowaniu w pracę, można uzyskać równie satysfakcjonujący efekt. Ponieważ dziś sprzątanie jest także usługą świadczoną przez niejedną firmę, warto pomyśleć o tym, czy nie lepiej zlecić tych prac komuś, kto ma w tym zakresie większe doświadczenie. Firma posiada:

  • sprzęt: odkurzacze, specjalistyczne mopy, narzędzia do mycia okien itd.
  • środki czyszczące: płyny do okien, podłóg i pozostałych powierzchni płaskich
  • doświadczenie w sprzątaniu w upalne dni

Jeżeli tylko zechcesz, zajmiemy się sprzątaniem Twojego mieszkania. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty – Floor Clean Service.