Czyszczenie wykładzin na sucho w pomieszczeniach biurowych

zespół firmy sprzątającej
Czego należy oczekiwać od firm sprzątających?
10 maja 2019
sprzątanie firm poznań
Sprzątanie firmy – jaki sprzęt jest potrzebny?
29 maja 2019

Firmy sprzątające przestrzeń biurową muszą dostosować swoje technologie i sposoby działania do wymogów, które stawiają im zleceniodawcy. Z jednej strony chcą oni efektywnego sprzątania i czyszczenia wykładzin, z drugiej zaś oczekują szybkiego rezultatu. Coraz więcej firm zajmuje się czyszczeniem wykładzin na mokro lub na sucho, przeprowadzając swoje prace w nocy. Dzięki temu już po kilku godzinach biuro nie tylko prezentuje się zdecydowanie bardziej schludnie i atrakcyjnie, ale jest też przygotowane do podjęcia w nim pracy.

Wykładziny dywanowe do biura

Wykładziny dywanowe to jeden z najczęstszych sposobów na pokrycie podłogi w biurze. Są wygodne i zwiększają atrakcyjność wizualną przestrzeni biurowej, jednak mają również swoje ciemne strony. Wykładziny dywanowe łatwo się brudzą – można zachlapać je kawą czy herbatą, zanieczyścić obuwiem, a w dodatku kurzą się i stają się prawdziwym siedliskiem bakterii i roztoczy. Wymagają regularnego dbania o czystość – nie tylko odkurzania na sucho, ale również czyszczenie i odplamiania, tak by przez długi okres zachować dobry wygląd i rzeczywiście zdobić przestrzeń biurową. Jednym ze sposobów ich utrzymania jest czyszczenie na sucho.

Profesjonalne czyszczenie wykładzin na sucho

Zanim jednak przystąpi się do czyszczenia wykładzin na sucho, trzeba bardzo dobrze odkurzyć przestrzeń biurową. Należy usunąć wszelkie śmieci, włosy, drobinki piasku oraz inne stałe elementy, których nie usunie się podczas czyszczenia na sucho. Odkurzanie odbywa się najczęściej za pomocą profesjonalnych modułowych odkurzaczy, które mają bardzo dużą siłę ssania i są w stanie wyciągnąć z wykładziny praktycznie wszystkie śmieci. To odkurzacze zarezerwowane właśnie dla profesjonalnych firm sprzątających, które przygotowują wykładzinę do kolejnych etapów prac. Po dokładnym oczyszczeniu wykładziny ze śmieci, można przystąpić do usuwania plam.

Najlepsze metody czyszczenia wykładzin w biurach

Wybierając firmę sprzątającą do biura, która zajmie się wyczyszczeniem wykładzin, warto zapoznać się z dostępnymi technologiami prac. Są one dobierane w zależności od stopnia zabrudzenia wykładziny dywanowej, dzięki czemu można spodziewać się jak najlepszych rezultatów w krótkim czasie. Odpowiedni sposób czyszczenia, jak też zastosowanie dosuszenia po czyszczeniu, umożliwia korzystanie z przestrzeni biurowej już po kilku godzinach od zakończenia prac.

Możliwe jest czyszczenie wykładzin na mokro, na przykład metodą prania ekstrakcyjnego. Podczas tego czyszczenia używane jest urządzenie natryskowo-ssące. Na zabrudzone miejsca z plamami nanosi się specjalny środek chemiczny, który po rozpuszczeniu brudu i oczyszczeniu plamy, zostaje następnie wypłukany za pomocą innego środka oraz odessany. Dzięki temu wykładzina jest odświeżona i odplamiona, a z biura można korzystać już po kilku godzinach.

Czyszczenie wykładzin na sucho

Firmy sprzątające wykorzystują też inne metody dbania o czystość dywanów i wykładzin. Możliwe jest na przykład skorzystanie z czyszczenia na sucho – to metoda suchej piany lub kapsułkowania. Jest ona wskazana na przykład do wykładzin wiskozowych, czyli takich, które nie powinny być prane za pomocą wody.

Metodę z użyciem suchych wiórków stosuje się najczęściej w przypadku niewielkich zabrudzeń, a środek czyszczący nanoszony jest za pomocą specjalnej maszyny zwanej szorowarką. Po zastosowaniu zostaje odesłany za pomocą specjalnej maszyny, która ma bardzo dużą siłę wchłaniania i zasysania. Silne zabrudzenia traktowane są dodatkowo jeszcze innymi chemikaliami, na przykład odplamiaczami lub krystalizatorami brudu. Taki sposób czyszczenia należy powtarzać co około 4 do 6 miesięcy.