Sprzątanie firmy – jaki sprzęt jest potrzebny?

czyszczenie wykładzin poznań
Czyszczenie wykładzin na sucho w pomieszczeniach biurowych
20 maja 2019
sprzątanie biura
Jak dbać o codzienny porządek w biurze?
11 czerwca 2019

Założenie firmy sprzątającej (na przykład) biurowce to całkiem sensowny sposób na biznes. Trzeba pamiętać jednak o tym, że poza kadrą, która będzie zajmować się sprzątaniem, wymagany jest również profesjonalny sprzęt. Co trzeba zainwestować oraz na jakie koszty się nastawić, jeżeli sprzątanie firm ma być sposobem na biznes?

Sprzątanie firm – zakres usług i wyposażenie

Wyposażenie firmy oferującej usługi sprzątania zależy tak naprawdę od specyfikacji i zakresu usług. Im więcej w ofercie, która dedykowana jest nie tylko dla biur, ale też zakładów przemysłowych, hal produkcyjnych, zakładów przetwórstwa produktów spożywczych, oraz wielu innych – tym trzeba będzie więcej zainwestować w zakup odpowiedniego sprzętu, a później w przeszkolenie ludzi. Mniejszy zakres usług to jednak mniejsza konkurencyjność na rynku. Firm oferujących najprostsze prace typu sprzątanie biur, jest naprawdę sporo. Oczywiście można rozpocząć właśnie od tego – wtedy głównym wyposażeniem będą profesjonalne wózki z mopami, ścieki oraz profesjonalna chemia do sprzątania.

Na początek dobry wózek do sprzątania

Podstawowym wyposażeniem firmy sprzątającej przestrzenie biurowe są wózki do sprzątania. Na początek warto zainwestować w kilka tego typu wózków, szczególnie jeżeli wykonuje się zlecenia dla dużych obiektów, a zatem w jednym czasie biurowce sprząta kilka osób zatrudnionych w firmie. Profesjonalne wózki powinny posiadać wygodny mocny stelaż – być wyposażone w dwa wiadra o dużej pojemności, a także wyciskarkę do mopa.

To właśnie dzięki temu znacznie można przyspieszyć pracę. Przy wózku powinien znajdować się również duży worek na śmieci – im większa jego pojemność tym lepiej. Zakup profesjonalny zestaw do sprzątania nie jest tak dużym wydatkiem – to za ten dobra opcja na początek, zanim firma nie rozwinie skrzydeł i nie znajdzie większej liczby zleceń.

Dobrej jakości odkurzacz

W przypadku sprzątania powierzchni biurowych trzeba zaopatrzyć się również w dobrej jakości odkurzacz. Może być to odkurzacz pracujący na sucho lub na mokro – ten drugi nie emituje nieprzyjemnego zapachu, świetnie radzi sobie z kurzem. Dobrej jakości odkurzacz to ważna inwestycja w zasoby firmy sprzątającej – nie należy na nim oszczędzać, gdyż praktycznie każdego dnia będzie on intensywnie eksploatowany. Dobrą inwestycją będzie również szorowarka – wyposażona zarówno w szczotkę miękką, jak też w szczotkę twardą, będzie idealna do czyszczenia różnych powierzchni.

Rozwój firmy i coraz większe inwestycje

Rozwój firmy sprzątającej to konieczność większych inwestycji w sprzęt. Naprawdę nikt nie utrzyma się na rynku bez zakupu profesjonalnego sprzętu takiego jak odkurzacze modułowe, które umożliwiają pranie dywanów czy usuwanie mokrych plam. Nowoczesne odkurzacze modułowe nadają się również do sprzątania powierzchni przemysłowych – mają bardzo dużą siłę ssania, dzięki czemu pracują efektywnie i szybko.

Pracę usprawniają również profesjonalne zamiatarki – to sprzęt dedykowany do sprzątania bardzo dużych powierzchni, na przykład sklepów, galerii handlowych czy przestrzeni industrialnych. Podobnie rzecz się ma z automatycznymi szorowarkami – jednym słowem przy wykonywaniu zleceń dla dużych zakładów przemysłowych czy sklepów, optymalizacja pracy wymaga zainwestowania w droższy i profesjonalny sprzęt, a następnie przeszkolenie pracowników z ich obsługi. Im więcej zleceń dla dużych przedsiębiorstw i zakładów – tym więcej zysków dla firmy sprzątającej. Nie da się jednak przy tym uniknąć poważnych inwestycji. Zatem już na początku, gdy sprzątanie firm zaczyna być profesjonalnym biznesem, konieczne jest zrobienie biznesplanu i podjęcie decyzji co do niezbędnych zakupów.