Jak dbać o posadzkę PCV?

sprzątanie biura
Jak dbać o codzienny porządek w biurze?
11 czerwca 2019
mycie okien parą
Myjka parowa a mycie okien
28 czerwca 2019

Posiadanie posadzki PCV wiąże się z wieloma korzyściami. Tego typu nawierzchnie można spotkać zarówno w sklepach i biurach, jak również w domach. Charakteryzują się sporą odpornością i wytrzymałością oraz nieprzeciętnymi walorami estetycznymi i użytkowymi. Obecnie możemy liczyć na szeroki wachlarz wyboru, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Bogactwo i różnorodność asortymentu sprawia, że można bezproblemowo znaleźć podłogę PCV dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio dbać o taką podłogę, aby zachowała ona swój pierwotny wygląd i służyła nam przez długie lata.

Czyszczenie posadzek na mokro lub na sucho

Posadzki znakomicie pełnią powierzone im funkcje i ładnie wyglądają pod warunkiem, że będziemy o nie należycie dbać. Wymagają one odpowiedniego czyszczenia i konserwacji. Na szczęście możliwości jest sporo, dzięki czemu nie ma większego problemu z utrzymaniem ich w dobrej kondycji. Podstawowym krokiem jest zamiecenie lub odkurzenie posadzki. Można jak najbardziej sięgnąć po mopa akrylowego, który świetnie zbierze cały kurz z powierzchni.

Dalej można przejść do czyszczenia posadzek na mokro. Nie trzeba od razu sięgać po innowacyjne urządzenia czy też gadżety. Wystarczy zwykły mop. W zakładach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej bardzo często sięga się po maszyny czyszczące, ale w domowych warunkach raczej niewiele osób dysponuje takim sprzętem. Jest on raczej wykorzystywany do sprzątania większych powierzchni.

Do czyszczenia takiej posadzki PCV na mokro wystarczy użyć wody wymieszanej z szarym mydłem. Można także sięgać po uniwersalny płyn. Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu lepszych efektów, to zaleca się stosować do czyszczenia posadzki PCV akrylową emulsję. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia to, że substancje obecne w składzie takiej emulsji mają właściwości nabłyszczające. Można wobec tego liczyć na to, że posadzka nabierze pięknego blasku. Ponadto emulsja akrylowa pozostawia pewnego rodzaju warstwę ochronną i wykazuje działanie antypoślizgowe. Do wyboru są różne emulsje, dlatego też należy przed zastosowaniem zapoznać się dokładnie z instrukcją użytkowania i stosować się do zaleceń producenta. Nikt nie chce przecież zniszczyć swojej posadzki, dlatego też należy zachować ostrożność.

Do codziennej pielęgnacji najlepiej jest używać specjalnych środków, które przeznaczone są do podłóg PCV. Popularnie stosowane środki chemiczne i różnego typu proszki do czyszczenia mogą przyczynić się do uszkodzenia podłogi.

Co z plamami na plastikowej podłodze?

Zdarza się tak, że plama na posadzce PCV zdąży już zaschnąć, przez co nie jest już tak łatwo się jej pozbyć. W takim przypadku zaleca się nanieść na palmę niewielką ilość płynu do mycia naczyń, po czym pozostawić go na niej przez kwadrans. Następnie ścieramy płyn i zmywamy wodą. Bardzo ważne jest to, aby dokładnie wysuszyć czyszczoną powierzchnię. Przy tłustych plamach warto sięgać po olej i papier. Z kolei na plamy z farby czy lakieru skuteczne jest starcie ich płynem do mycia naczyń przy pomocy twardej gąbki czy też wełny stalowej.

Posadzka PCV wymaga konserwacji

Gruntowne doczyszczanie posadzki PCV zaleca się przeprowadzać raz lub nawet dwa razy w miesiącu, jeśli jest ona intensywnie użytkowana. Każda posadzka PCV wymaga cyklicznej konserwacji. Jako, że taka posadzka nie jest użytkowana równomiernie, w niektórych miejscach warstwa ochronna zużywa się szybciej. Taką okresową polimeryzację warto jest zlecić profesjonalnej firmie zewnętrznej, niż samodzielnie usuwać i nakładać nowe warstwy polimeru, po czym polerować ją całą.