Kiedy i jak czyścić kostkę brukową?
25 października 2018Kiedy skorzystać z profesjonalnej pomocy czyszczenia wykładzin?
9 listopada 2018Jesień to dobry czas na zabezpieczenie kostki brukowej przed plamami, uszkodzeniami mechanicznymi i wieloma innymi czynnikami zewnętrznymi, na które nawierzchnia jest narażona w czasie zimy. Nie musisz się obawiać spadku temperatury, ponieważ ona nie stanowi największą przeszkodę podczas impregnacji bruku. Zanim jednak spadnie pierwszy śnieg, a temperatura na stałe osiągnie wartość poniżej 0 zapoznaj się z krokami, które warto wdrożyć, by cieszyć się piękną i trwałą kostką brukową w kolejnych sezonach.
Właściwa impregnacja
Kostka brukowa mimo swojej trwałości jest bardzo wrażliwa na działania niepożądane, jednakże zabezpieczenie jej powierzchni specjalnym preparatem impregnującym znacznie obniży jej zniszczenia. Zanim jednak specjaliści zabezpieczą bruk muszą dokładnie oczyścić warstwę wierzchnią kostki. Do tego niezbędne są myjki pod ciśnieniem, które przy odpowiednim doborze strumienia pozbędą się zabrudzeń, ale jednocześnie nie naruszą struktury kostki. Substancja hydrofobowa wzmocni nawierzchnię, a także zadba o jej kolor. To bardzo ważne, by kostka brukowa była zabezpieczona przed zimą, ponieważ wówczas jest narażona na najwięcej działań niepożądanych. Warstwa ochronna chroni przed:
– uszkodzeniami mechanicznymi,
– działaniem soli,
– zabezpiecza przed powstawaniem plam,
– chroni przed wchłanianiem się wody,
– zabezpiecza przed ścieraniem,
– tworzy powłokę ochronną przed zanieczyszczeniami.
Czyszczenie kostki brukowej – Jak usuwać śnieg i lód?
Oblodzenia na ścieżkach wykonanych z bruku to częste działanie w szczególności w nocy, kiedy temperatura jest znacznie niższa niż w ciągu dnia. Popularna sól nie jest najlepszym sposobem na uniknięcie poślizgu. W praktyce działa pozytywnie, jednakże wiosną dostrzeżemy, że nawet zaimpregnowana nawierzchnia kostki brukowej nosi wyraźne ślady po posypaniu solą. Alternatywą jest zastosowanie piasku lub chlorku magnezu. Wówczas podjazd, chodnik lub ścieżka brukowa będą zabezpieczone, ale nie wpłynie to na stan nawierzchni.
W przypadku odśnieżania podjazdów wykonanych kostki brukowej naszą wskazówką jest dobór odpowiednich przyrządów. W supermarketach roi się od okazji zachęcających do zakupu specjalnych łopat. Mimo plastikowych rozwiązań nierzadko decydujemy się na te wykonane z ciężkich metali w nadziei, że przetrwają nawet wyjątkowo surową zimę. Niestety energiczne ruchy i źle dopasowane narzędzia mają negatywny wpływ na stan kostki brukowej. Zaleca się wykorzystywanie łopat zakończonych elementami plastiku, które z łatwością usuną śnieg, a dodatkowo nie przyczynią się do degradacji kostki brukowej.