Jak ułatwić sobie sprzątanie domu? Poznaj najlepsze triki!
15 kwietnia 2019Czego należy oczekiwać od firm sprzątających?
10 maja 2019Czy istnieje sposób na to, aby również i alergicy mogli korzystać z pełni z uroków posiadania puchatych dywanów, wykładzin i pięknych zasłon w swoim domu, bez dyskomfortu z powodu objawów alergii?
Alergicy powinni szczególną uwagę zwrócić na to, w jaki sposób urządzają swoje mieszkanie. Popularnie uznaje się, że w ich domach nie powinno znajdować się wyposażenie, które ma tendencję do zbierania kurzu i zanieczyszczeń. Najbardziej podatne na gromadzenie kurzu i roztoczy są oczywiście wszelkiego rodzaju tkaniny, dlatego właśnie radzi się alergikom rezygnację z wszelkiego rodzaju wykładzin, materiałowych kanap, czy zasłon. Wielu alergików z wielkimi oporami rezygnuje z tych tradycyjnych elementów wyposażenia wnętrza, które nadają mu przytulności.
Wykładzina zmorą alergików
Wykładziny uchodzą za prawdziwą zmorę alergików. I jest tak nie bez powodu. We włóknach tkanin, z których są one wykonane, osadza się kurz i roztocza, a ich obecność powoduje nieprzyjemne objawy u osób wrażliwych na te czynniki. Dlatego alergikom zwyczajnie odradza się instalacji w swoich domach wykładzin, co umożliwia wyeliminowanie czynników alergogennych.
Jeśli jednak brakuje nam owej przytulności w mieszkaniu- którą bez wątpienia dają wykładziny i inne elementy aranżacji wykonane z tkanin – to warto wiedzieć, że istnieją pewne sposoby na to, aby uniknąć dyskomfortu z powodu wykładzin bez konieczności rezygnacji z wykładzin w mieszkaniu.
Czyszczenie wykładzin
Wykładziny mogą być instalowane w domach alergików pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. I niestety regularne ich odkurzanie nie wystarczy, aby nie pojawiały się objawy alergii. Istnieje kilka sposób na skuteczne oczyszczanie wykładzin w taki sposób, aby usuwać z nich alergeny.
Pranie ekstrakcyjne
Pranie wodne jest jedną z najskuteczniejszych metod czyszczenia tkanin i to nie tylko w przypadku alergików. Dzięki gorącej wodzie – jaka jest wykorzystywana przy praniu ekstrakcyjnym – możliwe jest dotarcie do zabrudzeń wewnątrz włókien i wypłukiwanie ich. Co więcej, wyższa temperatura wody zwiększa śmiertelność roztoczy. Wg badań pranie wodne umożliwia usunięcie nawet 90% alergenów.
Czyszczenie parowe
Jak już wcześniej ustaliliśmy wysoka temperatura jest zabójcza dla roztoczy, dlatego doskonałą metodą na ich pozbywanie się, jest czyszczenie wykładzin parą. Regularne oczyszczanie parą powierzchni z włóknami sprawia, że ilość alergenów systematycznie spada.
Środki roztoczobójcze
Alternatywną metodą pozbywania się alergenów z wykładzin jest zastosowanie środków roztoczobójczych. Wykorzystanie preparatów eliminujących roztocza jest już nieco bardziej inwazyjne, jednak charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością. Warto jednak pamiętać, że środki tego typu mogą wywoływać działania niepożądane dla samych alergików, a żeby efekty ich zastosowania utrzymywały się, konieczne jest ich regularne stosowanie.
Jeśli sami nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, warto jest posiłkować się profesjonalną pomocą.
A może wykładzina z naturalnych materiałów?
Jeśli zależy nam na wykładzinie, a nie chcemy, aby była ona siedliskiem powodujących dyskomfort alergenów, to warto jest rozważyć zakup wykładziny wykonanej z naturalnych materiałów. Dla przykładu wykładzina z sizalu posiada właściwości antystatyczne, a wełniana wykładzina będzie pochłaniać nadmiar wilgoci. Surowcami, z których wykonuje się naturalne wykładziny jest również trawa morska i kokos. Dobrą opcją dla alergików są także wykładziny winylowe, które są odporne na działanie wilgoci i pleśni.