Czy hala magazynowa powinna być sprzątania codziennie?

biuro
Jak często sprzątać biuro?
13 września 2018
ptak na posągu
Systemy anty-ptak – jak to działa?
9 października 2018

Hala produkcyjna i magazynowa to miejsca trudne w zachowaniu porządku. Specyfika i to jakie panują warunki eksploatacyjne, są uzależnione od wykonywanych w pomieszczeniu prac i przechowywanych materiałów, a tym samym mają wpływ na częstotliwość sprzątania. To, że warto zainwestować w usługi sprzątające na hali magazynowej, nie ulega wątpliwością, jednakże często pojawiające się pytanie dotyczy tego: jak często? W artykule przybliżymy temat.

Częstotliwość sprzątania a  specyfika branży

Nawet podczas pakowania książek należy liczyć się z kurzem, brudem i toną papierów wokół. Pozornie każdy pracownik powinien zadbać o miejsce pracy, ale są takie obszary, w których ciężko zweryfikować i ustalić odgórną odpowiedzialność. Ponadto pracownik ma wykonywać swoje zadania, a nie tracić czas na bieganie z odkurzaczem.

Są i takie hale produkcyjne, które wymagają nadzwyczajnej sterylności lub emitują niebezpieczne substancje, gdzie zalegający olej, farba czy inne odpady mogą stanowić uzasadnione ryzyko niebezpieczeństwa.

Przedsiębiorca ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo pracownika zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP.

Codziennie, raz w tygodniu, czy raz w miesiącu?

Częstotliwość sprzątania zależy od tego, jakie zanieczyszczenia są produkowane przez zespół w ciągu dnia pracy. Sprzątanie hali produkcyjnej codziennie może być bezzasadne, chyba że wymagają tego warunki produkcji czy przechowywania materiałów. Zazwyczaj właściciel firmy decyduje się na pomoc doraźną 3 razy w tygodniu, szczególnie jeśli pracownicy pracują przez całą dobę.

Regularne sprzątanie umożliwia skrócenie pracy firmy sprzątającej, a tym samym nie ogranicza obowiązków pracowników. Zazwyczaj harmonogram ustalany jest podczas przerw pracowniczych lub w czasie kiedy jest ograniczona ilość pracowników na przykład wcześnie rano lub późnym popołudniem. Wówczas sprzątanie hali produkcyjnej i magazynowej ma sens.

Ponadto wykonywanie prac regularnych zazwyczaj ogranicza się do bieżącego pozbywania się nieczystości, takich jak zanieczyszczenia na podłogach czy ścieranie kurzy. Przy zaawansowanych czynnościach odświeżanie raz w miesiącu (bądź rzadziej) powinno być wystarczające. Firmy sprzątające zazwyczaj bez problemu potrafią oszacować indywidualne potrzeby i częstotliwość na bazie doświadczeń.

Zakres usług firmy sprzątającej na hali magazynowej i przemysłowej

– odkurzanie, mycie i czyszczenie podłóg
– dbanie o strefy w obrębie taśm produkcyjnych
– czyszczenie sprzętów i urządzeń
– czyszczenie elementów oświetlenia
– mycie ścian i sufitów
– czyszczenie elewacji
– mycie okien

FCS Sprzątanie jest firmą specjalizującą się w sprzątaniu dużych powierzchni, w tym hal magazynowych i przemysłowych. Świadczymy usługi dla dużych, średnich i małych firm. Po szczegóły dotyczące oferty i warunków współpracy zapraszamy tutaj: Sprzątanie powierzchni magazynowych